همه ما، گل ها را دوست داریم و با دیدن یک گلدان زیبا از گلهای رنگارنگ حس آرامش و نشاط کرده و خوب می دانیم، هیچ چیز مثل گل های طبیعی، فضای خانه و محل کارمان را شاداب تر و عاشقانه تر نمی کند.

گل رز یکی از زیباترین و در عین حال گران ترین گلهاست که تازه نگه داشتن آن، دغدغه خیلی از ماست ولی می توانیم با روش هایی ساده و شاید هم عجیب، عمر گل های شاخه بریده خود را طولانی تر کنیم.

برای طولانی تر کردن عمر گل رز شاخه بریده، کافی است تنها، رطوبت و غذای مورد نیاز را تامین و از ورود میکرو ارگانیسم های مضر به آوند ها در طی مراحل زیر جلوگیری نماییم.

۱- انتقال بین دو محل

۲-  نگهداری در منزل یا محل کار

۱-     انتقال بین دو محل:

برای انتقال گل از محلی به محل دیگر، بهترین روش استفاده از وسایل یخچال دار می باشد تا در این مرحله نیز تبخیر در کمترین حالت خود صورت بگیرد.

مجموعه نفیس آنلاین، برای انتقال گل ها از گلخانه به نمایندگی ها، از یک دستگاه کامیونت یخچال دار و از نمایندگی ها به محل مورد نظر از پیک های موتوری مجهز به باکس های یخچال دار و همچنین کپسول های حاوی آب، استفاده می نماید.

۲-     نگهداری در منزل یا محل کار:

برای نگهداری گل رز در منزل یا محل کار، سه مورد را باید رعایت نمود، اول آماده نگه داشتن گل و ساقه، دوم استفاده از آب، مواد غذایی و گلدان مناسب و سوم محیط نگهداری.

  اول. آماده نگه داشتن گل و ساقه:

 1. جدا کردن گلبرگ ها و برگ های پژمرده.
 2. جدا کردن برگ های پایین ساقه که با گذاشتن در گلدان زیر اب فرو می روند. این برگ ها غذای مناسبی برای رشد باکتری های در آب می شوند و همچنین با حذف آنها علاوه بر نمای بهتر گلدان، به تمیز تر و صاف تر ماندن آب آن نیز کمک می کند.

iii. برش ۳ تا ۵ سانتی متری انتهای ساقه. گیاه با سطح بریده شده بعنوان یک زخم برخورد کرده و با مسدود کردن سلول ها و آوندهای صدمه دیده به نوعی آنرا ترمیم و بازسازی می کند، این عمل باعث مختل شدن جذب آب شده و نیاز به جدا کردن قسمت های به اصطلاح سوخته شده را دارد، به همین منظور برای این کار موارد زیر را رعایت فرمایید.

الف) عملیات برش، حداقل یک روز در میان انجام گردد.

ب) جهت جلوگیری از ورود هوای اضافه به ساقه ها، ترجیحا انجام برش در یک سط اب صورت پذیرد.

پ)  استفاده از چاقو تیز یا قیچی باغبانی، استفاده از قیچی معمولی به جای بریدن، ساقه ها را له می کند.

ت) برش حتما با زایه ۴۵ درجه صورت پذیرد. مورب بریدن شاخه، سطح و تعداد اوندهای در تماس با آب را زیاد کرده و در نتیجه جذب آب به سهولت انجام می گردد.

 1. قرار دادن سرگل به همراه ساقه به مدت ۲۰ الی ۶۰ دقیقه درون سطل آب.

    دوم. استفاده از آب ، مواد غذایی و گلدان مناسب:

 1. استفاده از گلدان شیشه ای و شفاف
 2. شستشو گلدان توسط اب داغ و صابون. این کار موجب از بین رفتن میکرو ارگانیسم ها می شود.

III. استفاده از آب سبک و بدون املاح معدنی(ترجیحا از اب تسویه شده) یا نوشابه لیموناد.

 1. پایین آوردن دمای آب با استفاده از چند تکه یخ.
 2. اضافه کردن یک قرص آسپرین یا یک سکه مسی یا یک قاشق چایخوری وایتکس به ازای هر ۲ لیتر آب ، جهت تمیز و صاف نگه داشتن آب و دور کردن میکرو ارگانیسم های مضر.
 3. افزودن مواد نگهدارنده آماده ( طبق دستورالعمل) یا نیم لیتر نوشابه لیموناد به ازای هر ۱٫۵ لیتر آب یا ۲ قاشق غذاخوری لیموی تازه، یک قاشق غذاخوری شکر به ازای هر یک لیتر آب.

VII. شستشو گلدان و تعویض آب، هر دور روز یک بار.

VIII. پاشیدن آب به سر گل ها به صورت روزانه در چند نوبت.

سوم. محیط نگهداری:

 1. نگهداری در دمای ۲۱ درجه سانتیگراد
 2. نگهداری به دور از حرارت مستقیم آفتاب یا سرمای شدید، شومینه و هر مکانی که اشعه های گرم از آن ساطع می شود.

III. عدم نگهداری در زیر فن های سقفی یا در بالای تلویزیون

 1. عدم نگه داری در کنار میوه های رسیده یا برگهای پژمرده زیرا باعث ساطع نمودن مقداری گاز اتیلن گردیده که می تواند برای گل مضر باشد.