مفهوم رنگ گل هاي رز: 

گل رز یکی از با قدمت ترین و محبوب ترین گل های جهان بوده و هر رنگ آن، معانی مختلفی را می رساند به طوري كه در یونان و روم باستان، با اهداي آن به يكديگر، برای انتقال پیام بدون بهره بردن از کلمات، استفاده می شده است و از نظر کثرت قرار گرفتن در جایگاه گل و گياه ملی مقام نخست را دارا بوده و در ۱۰ کشور آمریکا، انگلستان، ایتالیا، رومانی، عراق، عربستان سعودی، مراکش، لوکزامبورگ، بلغارستان و ایران به عنوان گل ملی انتخاب گرديده است. 

با توجه به معاني رنگ گل ها، وقتی از روی عمد شاخه هایی از گل های رز به رنگ های مختلف را در یک دسته جمع كرده باشيد، می توانید ترکیبی از احساسات خود را خلق کنید. برای مثال دسته گلی از رزهای قرمز و سفید به معنای عشقی شرافتمندانه و پاک است يا یک دسته گل از رز با رنگ هاي متفاوت، بر احساسات مختلف فرد دلالت داشته و این پیام را می رساند که: هنوز احساسم را نمی دانم ولی مطمئن هستم که دوست دارم گل هدیه دهم! 

رز قرمز نماد عشق و شور پایدار، رز سفید نماد فروتنی، بی گناهی و پاکی،  رز صورتی نماد قدردانی کردن و تحسین و رز زرد نماد گرما و انر‍‍‍‍ژي مثبت مي باشد. 

گل رز قرمز

قرمز، رنگ آتش و خون بوده و به شدت احساسات را بر می انگیزد تا جایی که متابولیسم بدن انسان را بالا برده و باعث افزایش تعداد تنفس شده و فشار خون را افزایش می دهد. 

گل رز قرمز، چون با انرژی، قدرت و پایداری، احساسات شدید و تمایلات عاشقانه همراه بوده به عنوان یکی از جهانی‌ترین نمادها، به نشانه عشق واقعی و محبت شناخته می شود که زیبایی و کمال را منعکس کرده و راهی برای بیان احترام، وفاداری و ابراز علاقه می باشد. 

بهترین گزینه برای ابراز عشق خود به یک مخاطب خاص، دسته گل یا باکس گلی از رز های قرمز می باشد که بیشترین کاربرد آن در روز سالگرد ازدواج، تولد، سپندارمذگان ( روز عشق ایرانی-مصادف با ۲۹ بهمن ماه) و ولنتاین(روز عشق جهانی – مصادف با ۲۵ بهمن ماه) می باشد.

گل رز سفید

رنگ سفید نشان دهنده، خوبی ها، پاکی، خلوص نیت و کامل بودن است و نماد مظهر وفاداری و بی آلایشی بوده و می تواند نشان شروع موفقیت باشد. 

گل رز سفید، نشانه ای از معصومیت، معنویت، عشق خالصانه و جذابیت می باشد، که همراهی مناسب برای یک نوعروس بوده و به طور سنتی در مراسم عروسی اغلب برای دسته گل و ماشین عروس استفاده می گردد. 

گل های سفید، علاوه بر ارتباط با آغازی نو، با افتخار و احترام نیز همراه بوده و برای بیان همدردی، تواضع و یادبود عزیز از دست رفته نیز به کار می روند. 

پس بهترین گزینه برای مراسم ازدواج یا یادبود دوستان و اشنایان، استفاده از یک دسته گل یا باکس گل رز سفید می باشد.

گل رز زرد

رنگ زرد در طول تاریخ، ارتباط نزدیکی با خورشید داشته و نماد گرما و انرژی به حساب می آمده است که به همین دلیل برای تشویق افراد و القا انرژی مثبت بهترین گزینه می باشد.  

گل رز سمبل احساسات بوده و زمانی که با رنگ زرد مخلوط شود ، سمبل دوستی، ارزشمندی، سرزندگی و نشاط می گردد و با فکر کردن به آن، احساسات گرم و شادی، انرژی خوب و لذت بردن به ذهن می آیند.  

این گل مفهوم عاشقانه ای نداشته و سرشار از احساسات پاک و دوستی های پایدار می باشد و استفاده از آن برای معشوقه تان اصلا گزینه مناسبی نبوده و می توانید از این گل برای یک رویداد شاد، چشم روشنی نوزاد، مراسم نامزدی و تشکر از یک دوست صمیمی بهره ببرید.

گل رز صورتی

گل رز صورتی تنوع زیادی داشته و اغلب برای اظهار احساسات ملایم مانند شاعرانگی و قدردانی به کار می رود. 

عمدتا رز صورتی به دو دسته روشن و تیره تقسیم می گردد که صورتی روشن نماد کلاسیک از لطافت، ظرافت و شاعرانگی را به همراه خود داشته و برای هدیه دادن به دختر خانم های جوان و نوجوان برای شروع یک عاشقانه، گزینه مناسبی می باشد. 

در حالی که، گل رز صورتی تیره، به معنی قدردانی، تحسین و سپاسگذاری بوده و بر وقار، نجابت و برازندگی دلالت دارد و یک دسته گل یا باکس گل از گل های صورتی تیره، بهترین گزینه برای قدردانی و تشکر از دوستان و افراد زندگی می باشد که یک روش سنتی برای تشکر کردن هستند.