در این نوشته به برخی از خواص مهم و کلیدی گل رز اشاره می کنیم و البته خاطر نشان می گردد که گل رز از زمان های قدیم در ایران در زمره پر فروش ترین و پرکاربرد گل های درومانی و بعدا تزئینی در ایران بوده است. همچنیان تحقیقات بسیار گسترده ای در زمینه گل و گیاه شناسی بر روی نژاد های مختلف گل رز در حال انجام شدن می باشد که در این نوشته به برخی از نتایج پژوهش های انجام شده پرداخته می شود.پژوهشگران با بررسی نقشه کامل ژنتیکی گل رز به این کشف شگفت انگیز دست یافتند که این گل بسیار بیشتر از آنچه که فکر می‌کردند به گیاه توت فرنگی شباهت دارد.

محمد بندامین از موسسه تحقیقاتی “ای ان اس” در شهر لیون فرانسه که سرپرستی تیم تحقیق را بر عهده دارد، می‌گوید: “گل سرخ بیش از همه به گونه توت فرنگی نزدیک است.” این گروه تحقیقاتی بین‌المللی می‌گویند که کشف آنها در آینده به تولید گل رزهایی با رنگ و عطر جدید منجر خواهد شد.

کاشتن گل سرخ در باغچه‌ها هزاران سال قدمت دارد و شاید اولین بار در چین انجام شده باشد. در دوران امپراتوری روم، کاشت گل سرخ در خاورمیانه رواج گسترده داشته و در شیرینی‌پزی و عطرسازی استفاده می‌شده است.

“جنگ رزها” در قرن پانزدهم در انگلستان نام جنگ‌هایی بود که بین دو خانواده قدرتمند و طرفدارانشان، خاندان لنکستر با نشان گل سرخ و خاندان یورک با نشان رز سفید، بر سر پادشاهی در گرفت. 

گل رز فقط خواص روحی و شاداب کننده ندارد بلکه این اثرات به شکل مواد بهداشتی-خوراکی نیز امروزه در کل دنیا و همچنین در کشور سرسبز ایران تهیه و توزیع می گردد.
گل سرخ دارای بوی فوق العاده ای است و همین رایحه آن می تواند پوست شما را به حالت طبیعی خود حفظ کند. دلیل اصلی این امر هم وجود آنتی اکسیدان در گل سرخ است که از پوست در مقابل آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند. پوست صورت خود را با پودر گل سرخ و عسل پاک کنید سپس بعد از ۱۵ دقیقه بشویید این امر موجب روشن تر شدن پوست صورتتان می شود.

گلبرگ‌های گل رز همیشه از دیرباز به دلیل عطر و خواص فراوانش در صنعت غذا و داروسازی مورد توجه دانشمندان علوم تغذیه قرار گرفته است. اما نهنج گل رز، بخش دیگری از گیاه شگفتی‌آور است که محتوای ترکیبات مفیدش شهرت بسیاری به آن داده است. نهنج گل رز در واقع همان تخمدان گیاه است که در طبیعت به رنگ‌های متنوعی از جمله قرمز، نارنجی یا بنفش مشاهده می‌شود. این قسمت از گیاه مصارف گوناگونی دارد و به اشکال مختلفی از جمله خشک شده آن و یا به صورت تازه برای تهیه غذا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چای نهنج گل رز


چای نهنج گل رز، یکی از نوشیدنی‌هایی است که نه تنها تهیه آن آسان بوده بلکه به سبب در دسترس بودن ماده اولیه آن، مصرفش توصیه می‌شود.

نوشیدن روزانه یک فنجان از چای نهنج گل رز البته برای مدت زمانی محدود، آرامش‌بخش سیستم عصبی بوده و سردرد را تسکین می‌دهد ضمن آنکه به کاهش دردهای سیکل ماهیانه نیز کمک می‌کند. پژوهش‌ها نشان می دهند که پکتین موجود در این نوشیدنی با چربی‌های موجود در روده ترکیب شده و با کاهش میزان جذب چربی‌ها باعث تنظیم میزان کلسترول خون نیز می‌شود.
چای نهنج گل رز در تسکین خستگی چشم‌ها نیز مؤثر است. به این ترتیب که ابتدا یک دستمال را به خوبی شسته و پس از آغشته کردن آن به این نوع چای، چشم‌ها را بسته و آن را روی پلک‌ها قرار می‌دهند.

 

همچنین دانشمندان دریافته‌اند که عصاره‌ی گل رز باعث کمتر شدن رشد و حرکت سلول‌های سه‌تایی سرطان سینه به خصوص در زنان جوان می‌شود.
دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که عصاره‌ی میوه‌‌ گل رز دارای فلاوونید‌ و پلی‌فنول است که هر دو قابلیت این را دارند که از رشد و حرکت سلول‌های سرطانی پیشگیری کنند. در واقع بعد از آنکه دانشمندان غلظت‌های مختلفی از این عصاره را آزمایش کردند دریافتند که هرچه مصرف آن با غلظت بالاتر بیشتر باشد، سرطان سینه تا ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

در حالی‌که لازم است تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود، متخصصان می‌گویند که میوه‌‌ گل رز برای سلامتی و تندرستی بسیار مفید است چرا که مقادیر بالایی ویتامین C دارد و از آن‌جا که میزان ویتامین A آن هم بالاست می‌تواند به افزایش سیستم ایمنی بدن کمک کند.