همانطور که برخی گل و گیاهان کاملاً خوراکی هستند و به‌گونه‌های مختلف مصرف می‌شوند، برخی دیگر از گل و گیاهان برای انسان خطرناک هستند. هرگونه تماس یا بوئیدن اینگونه گل‌ها و گیاهان می‌تواند عارضه‌هایی از جمله ضایعه پوستی (جوش زدن، راش و دانه)، ناراحتی معده، و یا مشکلات جدی‌تر از قبیل مرگ ایجاد کنند. برای جلوگیری از چنین صدماتی، کودکان را از این گل‌ها دور نگه دارید. گل مینا، گل شیپوری اتیوپیایی، گل‌های سرده داوودی، گل زبان‌پس‌قفا و گل ادریسی از جمله گل‌هایی هستند که به وفور در تزئینات گل، در گلدان‌های مکان‌های عمومی و به‌طور کلی تقریباً همه‌جا یافت و استفاده می‌شوند.

کودکان و نوزادان نسبت به چنین گل‌ها و گیاهانی آسیب‌پذیرند؛ زیرا سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است و هنوز به تکامل نرسیده، به‌همین دلیل نمی‌تواند از بروز و شیوع چنین آسیب‌هایی جلوگیری کند. اما برای بزرگسالان که سیستم ایمنی پیشرفته و کاملی دارند چنین گل‌هایی ممکن است در نهایت باعث ایجاد حساسیت و عطسه شوند. گل‌هایی که می‌توانند تاثیر دائمی برروی کودکان بگذارند به این شرح هستند:

آزالیا، شمشاد، گل شیپوری اتیوپیایی، گل نگون‌سار، گل نرگس، گل زبان‌پس‌قفا، دیفن باخیا، گل انگشتانه، سُنبُل، گل ادریسی، شاه‌پسند درختچه‌ای، دارواش، خرزهره، سیکاس رولوتا و هرزه هندی هستند.