در مراسم‌ها و هیئت‌های عزاداری مذهبی گل نقش مهمی دارد. در طول تاریخ همیشه زمانی که شخصیت‌های مهم در می‌گذشتند، عزاداران یا متولیان مراسم‌های عزاداری با دسته‌های گل، استندهای گل، شاخه‌های گل و یا تاج گل به بدرقه‌ی شخص مرحوم یا شهید می‌رفتند. مهم‌ترین گل‌های مخصوص عزاداری و وفات گل‌های سوسن، گلایول، میخک، داوودی، رز و تعلبیان هستند. گل‌های بلند صورتی و سفید برای چنین مراسم‌هایی مناسب هستند. گل سوسن که محبوب‌ترین گل برای عزاداری‌ها و مراسم تدفین است نماد روح معصوم مرحوم یا شهید است. گل داوودی نیز در برخی فرهنگ‌ها نماد رحلت است و انتخاب مناسبی برای مراسم و عزاداری‌های امام حسین (ع) و شهدای کربلا است. در ادبیات هرگاه بخواهیم معصومیت کسی را بیان کنیم او را به گل تشبیه می‌کنیم.

گل لاله که از سرده گل‌های سوسن است نیز مناسب عزاداری‌هاست. گل لاله از قدیم‌الایام نماد شهدا بوده است. یکی از دلایل آن این است که عمر گل لاله بسیار زیاد است و ابدی بودن عمر شهدا در تناسب است. دشت‌های لاله‌های واژگون که در چندین استان کشور از جمله دشت لاله‌های واژگون افوس در شهرستان بوئین و میاندشت در استان اصفهان، استان‌های همدان، کردستان و لرستان وجود دارد نیز نماد شهدای معصوم است. شما می‌توانید از تهران، اصفهان و یا تمام نقاط کشور از سایت گل‌فروشی معتبر نفیس آنلاین انتخاب گل و خرید گل را انجام دهید. فروشگاه اینترنتی گل نفیس مفتخر است تا گل‌های خریداری شده‌ی شما را به هر آدرسی که انتخاب می‌کنید ارسال گل کند.

همچنین می‌توانید با پرس و جو از گلفروشی‌های گل‌سنگ اصفهان، گل خوشه یا گل‌فروشی گل‌سان و یا گلفروشی‌های معروف تهران از جمله گلفروشی بهرام، گلفروشی هوشنگ یا گلفروشی ضعیم نسبت به کیفیت و قیمت گل‌های گل نفیس اطمینان حاصل کنید.