در این نوشته میتوانید معروف ترین گل های بازار ایران و دنیا را ببینید و درباره آن ها مطالب علمی و جالبی بیاموزید.

۱- شاخه گل ارکیده

گل ارکیده یکی از گران ترین و باشکوه ترین گل های جهان است که غالبا در رنگ های صورتی، سفید، بنفش و قرمز موجود می باشد. از این گل به صورت شاخه ای یا گل تکی و گلدانی در تزئینات خانه و گل آرایی استفاده می شود.

گل ارکیده شاخه ای بلند هلال شکلی دارد که گل ها روی آن رشد می کنند. همچنین غنچه های شاخه گل ارکیده معمولا چهار تا شش هفته زمان میبرد تا باز شوند. در بازارهای امروزی گل ایران، بسیاری از مردم خرید گل ارکیده را به صورت گلدانی انجام می دهند و آن را تقریبا ۴ الی ۶ ماه نگهداری می کنند. گل ارکیده در بین فرهنگ ها نشان، قدرت، زیبایی و نفیس بودن نیز دارد.

گل وانیل هم از خانواده ارکیده هاست که شکل آن هم خیلی به ارکیده شبیه است. در بسیاری از باکس ها و محصولات وبسایت ما هم ارکیده وجود دارد و برای دیدن آن ها اینجا را کلیک کنید.

۲- شاخه گل رز

گل رز که از معروف ترین گل های شاخه بریده جهان است، بزرگترین نشان عشق و محبت است. گل های رز در بسیاری از رنگ ها موجود هستند و در طول تاریخ خیلی روی آن ها کار شده است. گل های رز در گل آرایی مجالس،‌ باکس، دسته گل و گلدان ها استفاده میشود و طرفدار های زیادی دارد.

در روز های حوالی روز ولنتاین حدود ۳۰۰ میلیون رز در دنیا خرید و فروش میشود و این نشان محبوبیت این نوع گیاه است. همچنین در ایران گل رز طرفدار های زیادی دارد.

بسیاری گل رز را برای گرفتن یک حس بهتر و مثبت خریداری می کنند و از آن لذت میبرند. بسیاری از چای رز استفاده میکنند و از خواص دارویی آن نیز بهره میگرند. مطالب آموزشی بیشتری در خصوص فواید گل رز در بلاگ وب سایت نفیس آنلاین می توانید مطالعه کنید.

۳- گل آنتریوم

این گیاه به خاطر گلهای بادوام و زیبایش که غالبا دارای دمگل بسیار بلند است در گلخانه کشت و کار میشود. بسیاری از گونه ها در گلخانه در فصل پاییز و زمستان گل میدهد .به دلیل مقاومت این گیاه به سایه میتوان ان را در منازل پرورش داد.

آبیاری :

به اب سنگین و سرما بسیار حساس است در زمستان۸-۶ هفته استراحت دارد بنابراین به ابیاری کمی نیاز دارد.

گلخانه :

انتوریوم به نور ملایم ، محیط گرم ،خاک مرطوب احتیاج دارد.در ماه های بهار و تابستان باید شیشه های گلخانه را پوشاند زیرا گیاه به نور مستقیم افتاب نیازی ندارد.همواره باید انها را در گلخانه گرم و مرطوب کشت و کار کرد.

نحوه تكثير:

طرز تکثیر معمولی ان از طریق تقسیم بوته است.در اطراف یک بوته انتوریوم ده ها پاجوش رشد میکند که با بیرون اوردن بوته از خاک به اسانی پاجوش ها جدا میشوند. هرگز ریشه را با زور جدا نکنید و سعی کنید پاجوش ها را از کنار پایه مادری جدا کنید ، که رشد فعال داشته و برگهای جدید تولید کرده اند. سپس آنها را در گلدانی با قطر دهانه ۱۳-۱۱ سانتیمتر ، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت، بکارید. مراقب باشید گیاهچه به زیر خاک فرو نرود و کمی بالاتر از سطح خاک قرار بگیرد. دمای محیط را روی ۲۴ درجه سانتیگراد تنظیم کرده و رطوبت را بالا نگه دارید. برای این منظور یا مرتب مه پاشی کنید و یا گلدان یا کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید.

تکثیر انتوریوم از طریق کاشت بذر امکانپذیر است .بذر آن در محیطی با حرارت ۲۲ درجه سانتی گراد و در مدتی بین ۵ تا ۷ هفته سبز میکند. کاشت بذر در تورب نتیجه خوبی داده است.

۴- لیلیوم

لیلیوم گیاهی پیاز دار است که شامل گونه های اوربیت، اوربیتال وغیره می باشد. از گونه های بومی ایران می توان سوسن چهل چراغ را نام برد. نوعی از آن که گلهای سفید معطر تولید میکند و در شهرهای آذربایجان به گل «مریم» معروف است. (با نام رسمی لیلیوم رشتی یا لیلیوم ایرانی) از واریته‌های قدیمی لیلیوم‌هاست که هنوز کشت و برداشت میشود. این گیاه را می توان به راحتی نگه داری و تکثیر کرد ،گیاه بسیار کم توقعی است و می توان به راحتی ان را در هوای ازاد و در داخل اپارتمان پرورش داد. این گل در بسیاری از کافی شاپ ها و مکان های عمومی قابل مشاهده است و از آن بسیار استفاده میشود.

۵- نرگس

گل خوشبوی نرگس آخرین گل این لیست است. گل نرگس دارای چهار تا شش برگ دراز و باریک می باشد که معمولا با گل‌ها از ریشه یا پیاز گیاه خارج می شود. گل‌های آن نیز یک تا سه عدد به رنگ سفید مایل به زرد و با دم گل نامساوی به طور گروهی رشد می کنند و بسیار معطر می باشند. در میان گل یک فنجانک به رنگ‌های مختلف موجود است. نرگس در ایران بیشتر در استان فارس، کرمان، سیستان و طبس دیده می شود.

گل نرگس نام خود را از اساطیر یونان با همین نام اخذ کرده است.گل نرگس از جمله گل‌هایی می باشد که علاوه بر طراوت و خاصیت زیبایی بخشی به محیط، دارانده خواص درمانی شگفت انگیز هستند.