امروزه آلودگی هوا یکی از معضلاتی است که گربیان‌گیر شهرهای بزرگی از جمله تهران، اصفهان و دیگر شهرهای بزرگ کشورمان ایران شده است. با این حال، جالب است بدانید هوای داخل خانه می‌تواند تا ۵ برابر بیشتر از هوای بیرون از خانه آلوده باشد. وجود دستگاه‌های برقی خانگی (از جمله یخچال و تلویزیون) و گاز آشپزخانه می‌باشد که مقدار زیادی کربن دی‌اکسید و فلوئورید در هوا آزاد می‌کنند. کربن دی‌اکسید مستقیم بر ما تاثیر منفی می‌گذارد و فلوئورید با اکسیژن‌های موجود در فضای خانه ترکیب می‌شود و میزان اکسیژن درون خانه کاهش یافته و از طرفی میزان اکسید فلوئورید و دی‌اکسید کربن افزایش می‌یابد که در نهایت عامل سردرد یا در بدترین شرایط سرطان می‌شود. قرار دادن گل‌های مناسب در خانه‌تان می‌تواند از چنین خطراتی جلوگیری کند.

براساس تحقیقات دانشمندان و محققان ناسا در دانشگاه جورجیا آمریکا، پانزده نوع گل خانگی و آپارتمانی وجود دارند که برای تصفیه هوا از ریزدانه‌ها، ذرات معلق، گرد و خاک، کربن دی‌اکسید، کربن مونوکسید و برخی دیگر از گازهای سمی (ترکیبات آلی فرار) مناسب هستند. در این مقاله نفیس آنلاین به ذکر اسامی این گل‌ها اکتفا می‌کند. لیست این گل‌ها به این شرح است:

آلوئه‌ورا، آزالیا، نخل پروانه، آگلونما، گل داوودی، گل مینا، پاپیتال، ژربرا، پتوس، فیلودندرون اسکاندنس، گل اسپاتی فیلوم، زبان مادرشوهر، گل عنکبوتی، ساقه‌ذرتی، انجیر برگ‌ریز، گلبانگ هند.